LAF TEAM MEETING: Thursday, 2/16 @ 1pm in N503! All are welcome!

Our first meeting will be Thursday, February 16th at 1pm in Namm 503. All students are welcome!

As a member of the LAF Team, you will help publicize the event, choose talent for the festival, and aid in organization/ set-up the night of the event, and be instrumental in delivering what is sure to be an epic night of entertainment, inspiration, and school spirit.

We’ll be asking you for ideas for the intro video. Here are a couple from the last few years:

 

And the winners are……!

In case you missed last Thursday’s event, we are posting a list of winners here!

2016 WRITING COMPETITION AWARDS

Alan Kay Literary Criticism Award
1st Place (tie): Peggy Saint-Vil, “Analyzing Poems on Death/ Poetic Views on Death”
1st Place (tie): Emmanuela Michel, “Displaced Persons: Pariahs”
2nd Place: Natalie Gustavsson, “The Hidden Power of Goodness in
Muhammed Naseehu Ali’s story ‘Mallam Sile’”
3rd Place: Diogenes Mata, “Drown: Impacts of Physical Abuse”
Adolphus Lee Poetry Award
1st Place: Jane Shor, “The City”
2nd Place: Ariel Nolasco, “You”
3rd Place (tie): Afonso Henrique, “Damn You, Mother!”
3rd Place (tie): George Shengelia, “Night and I”
Charles Matusik Fiction Award
1st Place: Katherine Hernandez, “Chicken Basquaise for Two”
2nd Place: Daiane Bushey, “Bug Parties”
3rd Place: Jaroslav Sykora, “Cheechmoonda”
Graphic Text Award
1st Place: Jessica Glinski, “Yanki Complex”
2nd Place: Reem Flifel, “Don’t Ever Regret Your Actions! Believe In Yourself!”
3rd Place: Marvin Clarke, “The Voiceless Playground”
Judith Walter Personal Essay Award
1st Place: Aleksandra Majkut, “Monday”
2nd Place (tie): Diamond Ivey, “Mysterious Friendship”
2nd Place (tie): Christina Rodriquez, “More to Life”
3rd Place: Dayna Iphill, “The Love of a Mother”
Lou Rivers Drama Award
1st Place: Hallie Lederer, “AGARES”
2nd Place: Michellle Joseph, “Free Bird”
3rd Place (tie): Nicole Bellaflores-Mejia, “Freestyle Effect”
3rd Place (tie): Evens Belleville, “Hounds Tooth”
Laura Polla Scanlon Award for Best Essay on New York
1st Place: Irvin Gutierrez, “Luly Halal Food Truck”
2nd Place: Rowina Bryant, “I Found My Passion”
3rd Place: Alisa Pavlova, “Rhetorical Question”
Michele Forsten Advocacy Award
1st Place: Andreina Avalos, “Hatching From My Shell”
2nd Place (tie): Pamela Drake, “The Portrayal and Betrayal of Women”
2nd Place (tie): Cherishe Cumma, “Erotic vs. Erotica”
3rd Place: Thierno Diallo, “The Immigrants in Benzu”
Charles Hirsch Faculty and Staff Award
1st Place: Essay: Jessica Penner, “Absent”
1st Place: Fiction: Jane Mushabac, “Adult Children”
1st Place: Poetry: Lubos Stepanek, “Mystery Sestina”